Home » Uncategorized » Jak ubrać się na maturę?

Jak ubrać się na maturę?

Eleganckie garnitury wiszące w szafie

Matura nie bez powodu nazywana jest egzaminem dojrzałości – jej zadaniem jest bowiem sprawdzić gotowość młodych umysłów do podjęcia dalszej edukacji czy po prostu dorosłego życia. Jednym z jego elementów jest umiejętność dopasowania stroju do okoliczności. Jak dobrze ubrać się na maturę? Poniżej przedstawiamy mały poradnik, który przyda się każdemu maturzyście.

Tradycyjnie i wygodnie

Matury bardzo często utożsamiamy ze stresem i brakiem poczucia komfortu. Brak komfortu psychicznego jest dość zrozumiały, jednak często bywa siłą napędową, która bardziej pomaga niż przeszkadza wrzucić wyższy bieg i skutecznie rozwiązywać zadania.

Jak natomiast poradzić sobie z dyskomfortem, który narzuca maturalny dress code? Chociaż wydawać by się mogło, że egzamin dojrzałości pogrzebać może przyszłość niejednego maturzysty – zasady tego, jak można ubrać się na maturę nie są nazbyt sztywne. Warto więc wybrać strój, który powszechnie uznawany będzie jako oficjalny, a jednocześnie zapewni wygodę podczas egzaminu.

Strój maturalny dla dziewcząt

Maturzystki mają zdecydowanie więcej opcji do wyboru niż ich rówieśnicy, co w pewnym stopniu przysparzać może niemałych kłopotów podczas wyboru garderoby.

Pilna maturzystka spoglądająca w przyszłość

Klasycznym wyborem dla dziewcząt będzie popularne połączenie spódniczki sięgającej przynajmniej do kolan oraz garsonki, swetra lub żakietu, które w razie potrzeby będzie można zdjąć. W takim przypadku należy jednak pamiętać o ubraniu koszuli pod spód. Młode damy mogą także w miejsce spódniczki wybrać spodnie, które powinny być w typie garniturowym. Stanowczo odradza się ubranie na maturę stroju prześwitującego, poświęcającego, z głębokim dekoltem czy rzucającym się w oczy nadrukiem.

W przypadku obuwia, dobrym wyborem będą eleganckie buty na niskim obcasie. Z nieprzychylnym spojrzeniem egzaminatorów mogą spotkać się maturzystki, które zdecydują się na założenie szpilek.

Strój maturalny dla chłopców

Student trzymający książki i podręczniki, zawieszone na paskuBez wątpienia – idealnym strojem na maturę dla panów wciąż pozostaje garnitur. Jest to strój, który nawet nieszyty na miarę będzie prezentował się znacznie lepiej niż jakakolwiek inna kreacja. Poleca się, by wybrać garnitur o stonowanym kolorze – najczęściej sugeruje się odcienie czerni, brązu, szarości i niebieskiego. Warto także pamiętać o założeniu czystej koszuli – z racji tego, że matury odbywają się w maju, temperatura wewnątrz pomieszczeń może być bardzo wysoka. Dobór dodatków w postaci krawatu czy muchy to kwestia indywidualna – dopóki zachowasz elegancję, nikt nie będzie miał się do czego przyczepić. W przypadku obuwia sprawa jest prosta – najlepszym wyborem będą buty wizytowe.

Maturalna dojrzałość

To, jak ubierzesz się na maturę pozostaje Twoją decyzją. Pamiętaj jednak, że jej potoczne określenie – egzamin dojrzałości – nie wzięło się znikąd. Zdecyduj się więc na strój elegancki, który jednocześnie pozwoli Ci się wzbić na wyżyny swojego umysłu.